Zlatá mince 1 Oz -Český lev 2020 -proof

48 101 Kč

Fixace ceny: okamžitá

Dostupnost: 3 až 5 dní

Materiál:

Ryzost:

Hmotnost: g

Český lev 2020
Investiční mince České mincovny Český lev se představily v roce 2017 a záhy se s velkým úspěchem zařadily po bok slavných světových protějšků. Za jejich oblibou stojí mimo jiné propracovaný vlastenecký reliéf, který se s postupem času dočkal několika variant. V roce 2020 je jednou z nich uncová zlatá mince, která je vůbec poprvé vyražena ve špičkové kvalitě proof.

Investiční mince se zpravidla razí v provedení ?standard? ? to znamená, že celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození. S takovými mincemi se snadno manipuluje a mají dlouhou životnost. Investiční mince České mincovny však nejsou jenom finančním nástrojem ? řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vznikla vůbec poprvé sběratelská varianta Českých lvů v kvalitě ?proof?, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu ?proofování? je plocha razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. Při ražbě se pak lesk a mat přenesou z razidla přímo na minci?

V roce 2020 dostaly všechny varianty investičních mincí České mincovny nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Vedle českého lva v netradičně realistickém podání předkládá reverzní strana zlaté mince ještě další dva symboly české státnosti ? Svatováclavskou korunu, která spočívá na hlavě dvouocasé šelmy, a orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana nese atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí ? tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Číslo 75817-651
Emitent Niue
Nominální hodnota 50 NZD
Autor averzu Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise Ne
Certifikát Ne
Materiál Zlato
Ryzost 999,9 / 1000
Váha 31,1 g
Průměr 37 mm